Turek – strony internetowe

Informacje o Turku

Według językoznawców nazwa miasta wywodzi się od tura, zwierzęcia licznie niegdyś zamieszkującego puszcze dawnej Rzeczypospolitej (ostatnie sztuki wymarły w XVI wieku). Położone we wschodniej Wielkopolsce należy do najstarszych w kraju. Prawa miejskie miasto otrzymało w roku 1341.

Turek ma bogatą historię. Przez stulecia mieszkali tutaj przedstawiciele różnych wyznań, dając przykład, że możliwe jest mimo różnicy poglądów wspólne życie i praca dla dobra lokalnej społeczności. Ślady tego współistnienia można odnaleźć i dziś. Wystarczy krótki spacer po mieście, by się o tym przekonać.

Perłą Turku jest Rynek – jeden z najpiękniejszych nie tylko w Wielkopolsce – z secesyjnymi kamienicami i budynkiem ratusza. Urodę tego miejsca doceniają odwiedzający miasto goście. Doceniła je również wybitna pisarka Maria Dąbrowska, pisząc o nim ciepło w swych pamiętnikach.

Turek to miasto o tradycjach tkackich sięgających XVI w. Spacerując po mieście, trzeba obejrzeć domy tkaczy z XIX w. przy ul. Kaliskiej i Żeromskiego, mające cechy architektury późnoklasycystycznej. Na elewacjach zachowały się oryginalne dekoracje. Unikatowe pamiątki z przeszłości dokumentujące pracę sukienników i włókniarzy eksponowane są w Muzeum Rzemiosła Tkackiego.

Lokalizacja Turku to duży atut, bowiem przez miasto przebiega ruchliwa droga krajowa nr 72 z Łodzi do Konina, niedaleko zaś autostrada A2 i krajowa droga nr 2 z Poznania do Warszawy.

Odkrycie zasobów węgla brunatnego zapoczątkowało w latach 60. budowę elektrowni w Koninie, potem w Turku i w Pątnowie. Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA dostarcza około 12% wytwarzanej w kraju energii elektrycznej i jest drugim co do wielkości krajowym producentem prądu z węgla brunatnego. Elektrownia „Adamów” w Turku wytwarza również energię cieplną. W mieście są zakłady i firmy o znaczeniu regionalnym, a nawet ogólnokrajowym. Z Kopalnią Węgla Brunatnego „Adamów” i elektrownią o tej samej nazwie, największymi pracodawcami na tym terenie, związanych jest wielu mieszkańców Turku. Przemiany gospodarcze, jakie nastąpiły po 1989 r., zmieniły profil przemysłowy miasta, pojawiły się nowe branże – drzewna, metalowa, mięsna. Dzisiejszy Turek to również Miranda (producent dzianin i tkanin), PROFIm (producent krzeseł biurowych), Stoltur (producent trumien), mleczarnia Turek (potentat w wytwarzaniu serów pleśniowych). W 2003 roku powstała Turecka Strefa Inwestycyjna „Tania Energia”. Docelowo ma ona objąć 180 hektarów gruntów położonych w granicach miasta. Największą atrakcją Strefy jest możliwość kupowania taniej energii elektrycznej i cieplnej. Każdy inwestor, który na terenie Strefy zbuduje firmę, otrzyma energię tańszą nawet o jedną trzecią w porównaniu do cen rynkowych. Czynnikiem, który dodatkowo może wpłynąć na pozytywne decyzje inwestorów, jest włączenie jej w obszar Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Firmy, które działają w Turku lub uruchomią inwestycje w TSI, mogą korzystać z pomocy Ośrodka Wspierania Przedsiębiorczości (działającego przy Tureckiej Izbie Gospodarczej), którego celem jest obsługa inwestorów oraz promocja i ożywienie gospodarcze powiatu tureckiego. Aby zachęcić przedsiębiorców do lokowania tu kapitału, władze miasta stosują mechanizmy finansowe oferujące preferencyjne warunki uzyskania ulg podatkowych.

źródło: miastoturek.pl

603 - 579 - 545

Kolska Szosa 28/11 | 62-700 Turek


  Opinie

  web-studio.pl
  5.0
  Na podstawie 3 opinii
  powered by Google
  Tadeusz Pakulski
  Tadeusz Pakulski
  05:22 13 Jun 19
  Okej
  Jasiek Gornik
  Jasiek Gornik
  18:00 25 Jul 18
  Super profesionalne strony . Polecam
  Patryk Zawadzki
  Patryk Zawadzki
  17:49 26 Oct 17
  Fachowa obsługa wszystko na czas . Konkurencyjne ceny . Polecam
  Zobacz wszystkie opinie
  js_loader