Jak zintegrować sklep internetowy WooCommerce z hurtownią
Chcesz sprzedawać produkty we własnym sklepie, ale boisz się ryzyka związanego z kosztownym magazynowaniem produktów ? Skorzystaj z oferty sprawdzonej hurtowni internetowej, działającej w modelu dropshipping.
Wykorzystując proste narzędzia, które znajdziemy bezpłatnie w Internecie możemy w łatwy sposób stworzyć sklep internetowy, który staje się praktycznie bezobsługowy jeżeli chodzi o kwestie związane z zatowarowaniem.
Dzięki plikom CSV / XML, które udostępniane są przez hurtownie internetowe – możemy w kilka minut stworzyć pełną bazę produktów wraz ze zdjęciami czy opisami, która aktualizuje się automatycznie bez naszej uwagi i ingerencji.
Ważną kwestię, którą należy poruszyć przy tej okazji to stany magazynowe – musimy pamiętać, że tworząc sklep w takim modelu – produktów nie mamy fizycznie u siebie na magazynie, są one dostępne jedynie w hurtowni z którą dokonamy integracji.
Dlatego też ważne jest to, aby aktualizacja stanów magazynowych odbywała się jak najczęściej – w przypadku omawianej integracji z hurtownią B2Btrade.eu – stany magazynowe aktualizują się cztery razy w ciągu doby. Pozwala to ograniczyć do minimum sytuację, gdy klient zamówi produkt w naszym sklepie, a w hurtowni nie będzie on dostępny.
Ok tyle tytułem wstępu, co będzie nam potrzebne ?
W zasadzie niewiele – WordPress, dodatek WooCommerce oraz wtyczki WP All Import oraz WP All Import – WooCommerce Add-On. Pominiemy tu podstawowe kroki takie jak instalacja WooCommerce, bo z tym nie powinno być problemów. Od razu zaznaczymy, że wtyczki WP All Import występują w dwóch wersjach płatnej i bezpłatnej – w wersji bezpłatnej aktualizację bazy towarów musimy niestety dokonywać samodzielnie. Po opłaceniu ok 139$ mamy dostęp do kilku udogodnień w tym najważniejszego – pełnej automatyzacji synchronizacji przez np. cron’a.
- Krok pierwszy to uzyskanie pliku integracyjnego – w tym celu należy dokonać bezpłatnej rejestracji na platformie https://B2Btrade.eu. Rejestracja nie wiąże się z żadnymi kosztami ani zobowiązaniami. Zasada jest prosta – rozliczenie następuje dopiero po złożeniu przez nas zamówienia. Konto mogą oczywiście założyć osoby posiadające działalność gospodarczą. Po poprawnym założeniu konta, otrzymamy dostęp do spersonalizowanych plików, z których wybieramy ten z końcówką CSV.
- Po uzyskaniu pliku przechodzimy do zaplecza WordPress’a gdzie dokonujemy podstawowej konfiguracji wtyczki WP All Import.
- Zaznaczamy pierwsze okienko „Upload a file” – wskazujemy plik, który mamy już pobrany na nasz komputer.
- Wybieramy z listy miejsce, gdzie mają trafić nasze produkty – w przypadku WooCommerce – wybieramy „WooCommerce Products”
- W kroku 2 pojawi się lista wszystkich produktów. Na tym etapie możemy wybrać które produkty zostaną zaimportowane do naszego sklepu. Możemy tego dokonać za pomocą zaawansowanego filtrowania, tworząc reguły
– reguła, która wybierze produkty tylko danego producenta, na tym przykładzie filtrujemy tylko produkty wyprodukowane przez Apple
– reguła, która wybierze produkty z jednej kategoriiJak widać tworzenie reguł jest bardzo intuicyjne i proste – możemy tworzyć nieskończenie wiele szablonów wg różnych kryteriów i dopiero tak wyselekcjonowane produkty umieścić w naszym sklepie. Szczegółowa instrukcja dotycząca reguł znajduje się na stronie producenta – - W kroku trzecim – zaczynamy tak naprawdę całą zabawę – przeciągamy odpowiednie pola, które znajdują się w pliku do naszego szablony produktu. Jest to bardzo prosta czynność – która nie powinna zająć nam dużo czasu. Dla przykładu w pole „Title & Content” przeciągamy odpowiednio pole „name” oraz „description”.
I analogicznie na dalszych etapach przeciągamy odpowiadające pola:SKU – „product_code”
Regular Price (zł) – „price”Standardowo, gospodarka magazynowa WooCommerce jest wyłączona. Jeżeli chcemy bazować na stanach magazynowych hurtowni – należy uruchomić opcję „Manage stock?” oraz w pole Stock Qty – przeciągnąć pole „stock”. Wtedy stany magazynowe będą pokrywały się z tymi, które zawarte są w pliku.
Jeżeli chcemy bazować na drzewie kategorii, które zostały przygotowane przez operatora hurtowni należy włączyć opcję „Kategorie produktów” oraz skonfigurować ją tak jak na poniższym obrazku.
- W ostatnim 4 kroku należy nadać unikalny identyfikator produktu – najlepiej zdać się na automat, który zrobi to za nas – klikamy na „Auto-detect”
- W tym kroku możemy również ustawić opcje dotyczącego tego, jakie pola maja aktualizować się przy każdej synchronizacji lub to, co ma stać się z produktem w sklepie – kiedy nie ma go już w pliku. To zależy już od naszych preferencji.
- Opcji konfiguracyjnych jest jeszcze sporo, niemniej przedstawiona powyżej instrukcja pozwoli już na szybkie i bezproblemowe synchronizowanie produktów z hurtownią za pomocą plików. Należy tylko pamiętać, iż bezpłatna wersja wtyczki nie pozwala na automatyczne uruchomienie opcji importu.
- Gdy zamówienia zaczną wpadać do sklepu – my zamawiamy produkty za pośrednictwem platformy http://B2Btrade.eu zaznaczając opcję „Dropshipping”. Finalnie produkt trafi do klienta bezpośrednio z magazynu hurtowni.
Co należy wiedzieć odnośnie współpracy z hurtownią B2Btrade.eu ?
- Rejestracja na platformie B2Btrade.eu jest bezpłatna
- Nie ma potrzeby podpisywania umowy = brak zobowiązań
- Ceny hurtowe widoczne są dopiero po zalogowaniu
- Użytkownikiem platformy może być osoba posiadająca działalność gospodarczą
- Aktualna liczba produktów wynosi ok 3000 produktów
- W plikach integracyjnych znajdują się takie informacje jak: opis, zdjęcia, stany magazynowe, sugerowana cena sprzedaży
- Pliki aktualizowane są 4 razy na dobę
Szczegółowe informacje dotyczące kwestii wysyłek, zamówień czy reklamacji produktów są wyjaśnione na stronie https://www.b2btrade.eu/Info/PartnerShip